«Ми думали, що треба протриматися кілька тижнів»: СЕО HD-group Борис Шестопалов про те, як підприємства компанії пережили окупацію

The Page 12.01.2023

«Ми думали, що треба протриматися кілька тижнів»: СЕО HD-group Борис Шестопалов про те, як підприємства компанії пережили окупацію

 

Навесні чотири підприємства HD-group опинилися на захопленій території, але деякий час продовжували працювати в умовах російського пресингу. СЕО компанії Борис Шестопалов розповів , як персонал виходив на зміни під час обстрілів та чому хлібзавод на Херсонщині не може відновити діяльність навіть після деокупації.

Які підприємства входять до складу HD-group

HD-group — група компаній, до складу якої входять підприємства з зерноперероблення, заводи з виробництва  хлібобулочних і борошняних виробів,  завод з виробництва джемів.

Була заснована 1998 року як група компаній «Хлібодар», а 2019-го трансформувалась у групу компаній HD-group.

Через повномасштабну війну в Україні збитки HD-group становили 30% активів та доходу групи.

Підприємства компанії HD-group, що продовжують працювати:

 • ТДВ «Запорізький хлібокомбінат №1»
 • ТДВ «Запорізький хлібозавод №3»
 • ТДВ «Запорізький хлібозавод №5»
 • ТОВ «Чернівецький хлібокомбінат»
 • ДП «ДП Агросервіс 2000»
 • ТОВ «Компанія «Укрбакалія»
 • ТОВ «Новоукраїнський комбінат харчових продуктів»
 • ТОВ «Фіта Трейд»
 • ТОВ «Агріфуд Експрес»

Підприємства компанії HD-group, що не працюють через війну в Україні:

 • ТДВ «Бердянський хлібокомбінат»
 • ТДВ «Оріхівський хлібокомбінат»
 • ТОВ «Мелітопольський хлібокомбінат»
 • ТОВ «Берислав хлібозавод»

У перший день повномасштабної війни Борис Шестопалов перебував в ОАЕ на foodtech-конференції. На 24 лютого у нього була призначена важлива зустріч, але вранці того дня плани миттєво змінилися. Небо в Україні закрилося, швидко повернутися додому підприємець не міг, тому вилетів до Варшави.

Борис Шестопаов згадує, що тоді майже всі думки були про родину — у Києві залишися діти, з якими він постійно тримав звʼязок. Син мешкав у Бучі, до якої невпинно просувалися російські війська. «Драматична ситуація тривала кілька днів», — лаконічно коментує підприємець. Врешті дітям вдалось евакуюватися до Чернівців.

Без перешкод перетнути кордон, щоб потрапити до України ще не можна було, тому Борис Шестопалов залишився на деякий час у Польщі, звідки координував бізнес та вів волонтерську роботу. Насамперед зосередився на допомозі Запорізькій територіальній обороні.

«Чому Запоріжжя? Тому що це моє рідне місто, це те, що найбільше болить. До того ж там багато моїх родичів. Також у Запорізькій області розташовано кілька підприємств HD-group, там наші співробітники», — пояснює Борис Шестопалов.

Відтоді підприємець частину часу перебував у Польщі, яка стала логістичним та гуманітарним хабом його бізнесу, а також місцем зустрічі з європейськими партнерами. Наразі в Україні він живе на три міста — у Києві, Запоріжжі та Чернівцях, де розташовані підприємства групи.

Робота HD-group в оточенні російських танків

Після вторгнення рф вся звична структура діяльності компанії розсипалася. Планування роботи стало погодинним — на кінчиках пальців, як він каже.

Одна з загальних проблем українського бізнесу у 2022 році — зруйновані ланцюжки постачання. Борис Шестопалов зізнається, що для HD-group це також було чутливим питанням, але не настільки критичним, бо підприємства вже отримали певний досвід подолання таких викликів під час COVID-19. На початок повномасштабної війни у компанії вже працював Trade Hub — окремий закупівельний центр, який і забезпечував заводи групи всією необхідною сировиною.

Водночас пандемія ніяк не могла підготувати бізнес до захоплення українських територій.  У перший місяць вторгнення чотири підприємства HD-group опинилися в окупації — це компанія «Укрбакалія» у селі Шевченковому Київської області, Бердянський та Мелітопольський хлібозаводи у Запорізькій області, а також Бериславський хлібозавод на Херсонщині.

Повну версію читайте тут